Usporedba alata za videokonferencije / predavanja uživo i savjeti za korištenje

Centar za potporu e-učenju FFZG je početkom ožujka 2020. proveo provjeru i usporedbu raspoloživih alata za videokonferencije / predavanja uživo. Originalna namjena tih programa nisu webinari, već se mogu koristiti za video-pozive i grupni chat / tekstualne poruke. No navedeni alati se ipak mogu koristiti za provođenje online nastave u manjim grupama korisnika koje zahtijevaju kontaktnu nastavu (jezične vježbe, tečajevi stranih jezika, tečajevi u centru Croaticum). Sve te alate je potrebno koristiti u sprezi s e-kolegijima otvorenima na sustavu učenja na daljinu Omega: https://omega.ffzg.hr. Na e-kolegijima trebaju stajati nastavni materijali, forum “Obavijesti” (oglasna ploča predmeta) i ostale aktivnosti, dok se za nastavu uživo može koristiti bilo koji od ovdje spomenutih alata. Trebali biste staviti i osnovne informacije o tome koji alat će se koristiti, u koje vrijeme će biti sastanak / predavanje i slično.

VAŽNA NAPOMENA: Sve inačice alata koje smo usporedili su one besplatne. Neka od ograničenja tih alata se daju ukloniti plaćanjem licence, ali držimo da nastavnici i studenti ne bi trebali plaćati nikakve dodatne licence za korištenje.

Osnovni kriteriji po kojima smo uspoređivali alate su:

  1. Broj polaznika / korisnika istovremeno na pozivu / video pozivu
  2. Omogućava li snimanje i naknadno pregledavanje snimki?
  3. Podržava li dijeljenje ekrana predavača / prezentacije?
  4. Postoji li mobilna aplikacija za Android?
  5. Postoji li mobilna aplikacija za iOS
  6. Postoji li desktop aplikacija (Windows 7, 8, 10, MacOS)
AlatBroj polaznika / korisnika istovremeno na pozivu / video pozivuOmogućava li alat snimanje predavanja?Dijeljenje ekrana predavača / prezentacije?Mobilna aplikacija AndroidDownload Android aplikacijaMobilna aplikacija iOSDownload iOS aplikacijaDesktop aplikacijaDownload desktop aplikacija
Whatsapp4NENEDADownloadDADownloadDADownload
FB Messenger50 ukupno, do šest prikazuje lica svih, nakon šest samo one osobe koja je pokrenula pozivNEDijeljenje zaslona još uvijek ne funkcionira u Mozilla Firefoxu. Da biste podijelili zaslon, otvorite Facebook u pregledniku Google Chrome.DADownloadDADownloadNEInternet preglednik koji koristite
Viber5NEDADADownloadDADownloadDADownload
Skype50, ali se moraju dodati 1 po 1 iznad 25. sudionikaDADADADownloadDADownloadDADownload
Zoomdo 100 / ali trajanje do najviše 40 minutaDADADADownloadDADownloadDADownload

Savjeti

Ne postoje bolji ili lošiji alati, već samo oni koji više ili manje odgovaraju vašim potrebama, kao i brojnosti vaših polaznika. Također, preporučujemo korištenje onih alata koji su vam poznati, koje znate pokrenuti i koristiti ili onih za koje možete dobiti neki oblik podrške (od CPEU ili nekog drugog). Provjerite i koje od tih alata žele ili znaju koristiti vaši studenti. Ograničavajući faktor će zasigurno biti uređaji koje posjeduju studenti (starost, stanje, brzina uređaja), vrsta pretplate i količina internetskog prometa koju oni imaju.

Pokušajte koristiti zvuk kad god video ne donosi preveliku kvalitativnu razliku za istu namjenu. Ako u grupnom pozivu ipak treba biti uključen video, neka to bude video na strani nastavnika, a neka studenti koriste samo zvuk.

Pripremite studente na mogućnost da inicijalno odabrani alat ponekad neće biti dostupan i da ćete u tom slučaju ili koristiti drugi alat ili objaviti drugo vrijeme održavanja grupnog poziva.