Pismeni ispiti korištenjem sustava Omega u učionicama u zgradi FFZG

Slijede kratke upute za provođenje pismenih ispita korištenjem sustava Omega u učionicama u zgradi FFZG (bilo računalnim ili “običnim” učionicama). U slučaju bilo kakvih pitanja i nedoumica, slobodno nam se javite na cpeu@ffzg.hr!

Izrada testa

Prije uporabe aktivnosti test na vašem e-kolegiju potrebno je ispuniti ove preduvjete:

• prethodno mora postojati popunjena BAZA PITANJA (s pitanjima podijeljenima po kategorijama)
  • mora postojati pisana uputa za test (trajanje, bodovanje, postoji li uvid (online ili fizički)
  • pitanja moraju biti TEHNIČKI ISPRAVNA (trebaju biti isprobana po stvaranju, bilo od strane nastavnika ili radnika CPEU!)

Prednosti ispita na Omegi (bilo u potpunosti online ili u računalnim učionicama na FFZG):

• lakša izrada ispita za pojedini rok korištenjem pitanja iz baze (nakon jednom stvorene baze pitanja, izrada ispita za pojedini rok je moguća u roku od 10-15 minuta)
  • slučajni odabir pitanja, slučajni redoslijed odgovora (s dovoljnom velikom bazom pitanja, svaki student može imati svoj individualni ispit)
  • fiksno vrijeme za rješavanje (uz mogućnost produljenog trajanja za studente s invaliditetom)
  • automatsko ocjenjivanje zatvorenih pitanja od strane sustava (sve vrste pitanja osim esejskog su zatvorena) -> studenti odmah znaju broj bodova i jesu li prošli ispit
  • uvid u ispit je moguće organizirati online
  • veći broj raspoloživih vrsta pitanja
  • izvoz rezultata u Excel
  • mogućnost razmjene (baza) pitanja s drugim nastavnicima
  • korištenje slika (u boji), zvučnih ili video snimaka te 3D animacija u pitanjima
  • lakše baratanje s velikim brojem pitanja

Pomoć pri izradi baze pitanja i provjera testa

• Ako želite da vam radnici CPEU pomognu pri izradi pitanja, popunjavanju baze pitanja, provjeri izrađenog testa, javite se na adresu cpeu@ffzg.hr (potrebno je poslati informacije o kojem se e-kolegiju radi, popis pitanja s jasno označenim točnim odgovorima i datum do kada to treba biti gotovo).
  • Zahtjev za popunjavanje baze pitanja nužno mora doći barem 7 dana prije održavanja testa / kolokvija, dok je za provjeru izrađenog testa dovoljno javiti i 2 dana prije.

Učionice na raspolaganju

Računalne učionice (starost računala od 3-6 godina, operativni sustav je Windows 7 ili Windows 10):

• A103 (25 računala za studente + 1 nastavničko)
  • A104 (25 računala za studente + 1 nastavničko)
  • A212a (20 računala za studente + 1 nastavničko)
  • A215 (10 računala za studente + 1 nastavničko)

VAŽNO! Potrebno ih je rezervirati, javite se satničarima!

„Obične” učionice:

• Više od 70 učionica, u svima radi bežična mreža, ponegdje problem = nedovoljno strujnih priključaka!
  • Studenti bi trebali donijeti svoja računala! (Naravno da se ne očekuje od svih studenata da imaju financijske uvjete za posjedovanje prijenosnog računala ili da im radi baterija.)

U slučaju da želite provesti pismeni ispit korištenjem sustava Omega u učionici u zgradi FFZG, slobodno nam se s pitanjima javite na cpeu@ffzg.hr!

Priprema učionica za pismeni ispit korištenjem sustava Omega

Računalne učionice, prije organizacije ispita potrebno je:

• Rezervirati, javite se satničarima!
  • Provjeriti rade li sva računala, ako ne rade, javiti Službi za informatiku!
  • Isključivo koristiti preglednike Chrome i Firefox
  • Upaliti računala barem 10 min PRIJE ulaska studenata

„Običneučionice, prije organizacije ispita potrebno je:

• Možda osigurati koji produžni kabel – nedovoljno strujnih priključaka za više od 20 prijenosnih računala
  • Studenti bi trebali donijeti svoja računala!
  • Isključivo koristiti preglednike Chrome i Firefox
  • Studenti bi trebali prije ispita osigurati da im radi bežična mreža na FFZG
  • Nastavnici bi trebali ponijeti svoje prijenosno računalo! (Ako nastavničko računalo treba ustupiti nekom studentu!)

Za obje vrste učionica – planirati do 10 min na početku i kraju ispita, uz posebnu pažnju u običnoj učionici za:

• Ulazak u prostoriju, postavljanje računala na klupu
  • Spajanje računala na struju, paljenje, spajanje na Omegu
  • Gašenje računala, spremanje, izlazak iz prostorije

A ako se radi o računalnoj učionici:

• Ako imate više grupa, upozorenje da ne gase računala kad izlaze!
  • Upozorenje da se odjave s Omege kad izlaze!
  • Ako imate studente s invaliditetom ili one s produljenim trajanjem testa – staviti ih u zadnju grupu!
  • Ako je netko koristio svoje računalo, provjera jesu li isključili mrežni kabel stolnog računala kraj kojeg su sjedili!

Što ako nešto zašteka? (osnovno: bez panike)

Ako se nekom studentu ugasi preglednik, računalo, nešto treće:

• Pokušaj rješavanja možete obrisati!
  • Možete pojedincu dodati još vremena, kako bi imao/la vremena za dovršetak rješavanja!
  • Ako se radi o problemu s računalom (vlastitim ili stolnim) – možete im ustupiti nastavničko računalo!
  • U najgorem slučaju, rješavanje u drugoj grupi, ako ih imate više!

Kontaktni podaci CPEU: