Kako koristiti Skype za online nastavu

Ako želite koristiti Skype, morat ćete prvo instalirati aplikaciju, ali postoje i scenariji primjene u kojima možete iskoristiti i web-sučelje bez potrebe za instalacijom aplikacije. Skype je poprilično raširen među korisnicima, tako da postoji velika mogućnost da ga i vi i vaši studenti imate već instaliranog na jednom ili više uređaja. Poveznice za preuzimanje aplikacije su:

Kada se spojite na Skype, možete se sa studentima čuti na dva načina: uobičajeni Skype poziv i Meet Now (Sastanak). U oba slučaja možete snimati razgovor te podijeliti ekran sa studentima (Slika 1).

Skype screenshot 1

Slika 1

Pozivu može prisustvovati do 50 sudionika. Ako želite snimati poziv, kliknite na More options (Dodatne mogućnosti odnosno tri točkice u donjem desnom dijelu ekrana) dok ste u pozivu te izaberite Start recording (Započni snimanje). Za razliku od normalnoga poziva, Meet Now ne zahtijeva da korisnici imaju otvoren korisnički račun na Skype-u. Razgovoru se može priključiti i iz preglednika (Skype online).

Ako želite koristiti Meet Now, kliknite na odgovarajući gumb pod Chats ili Calls (Razgovori odnosno Pozivi) (Slika 2) te kopirajte poveznicu i pošaljite ju svojim studentima.

Skype screenshot 2

Slika 2

Ako biste radije koristili uobičajeni poziv, morat ćete, nakon kreiranja grupe, ili pronaći studente na Skype-u ili omogućiti pridruživanje razgovoru putem linka, klikom na Invite more people (Pozovite više ljudi) i odabirom Share group via link (Podijeli grupu putem poveznice, Slika 3).

Skype screenshot 3

Slika 3

Također, možete pokrenuti i anketu. Tijekom razgovora/poziva kliknite na dodatne mogućnosti te izaberite Create poll (Izradi anketu) (Slika 4).

Skype screenshot 4

Slika 4